Depresja – czym jest?
Depresja to stan obniżonego nastroju, utrzymujący się co najmniej przez dwa tygodnie. Wśród objawów depresji mogą być apatia, spadek energii, brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań.
Człowiek nie czerpie radości z codziennych czynności, które dotychczas przynosiły mu zadowolenie.
Przestają go także cieszyć relacje społeczne. Depresja może także powodować problemy ze snem, apetytem lub spadek libido. Dodatkowymi objawami mogą być gorsza koncentracja, spowolnienie lub podniecenie ruchowe, ciągłe poczucie zmęczenia.
Czasami depresji towarzyszą myśli rezygnacyjne i samobójcze. Jeśli tak się dzieje, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Objawy depresji mogą występować w różnym nasileniu, niezbędne jest także wykluczenie innych czynników, które mogą powodować objawy podobne do depresji (niektóre choroby, uzależnienia, itd.) i dlatego konieczna jest diagnoza u lekarza psychiatry.
Najlepsze wyniki w leczeniu depresji daje terapia połączona z farmakologią.
Leczenie depresji w terapii poznawczo behawioralnej polega na analizie i dyskusji z negatywnymi przekonaniami i myślami dotyczącymi siebie, świata i przyszłości.
Depresja jest zaburzeniem z tendencją do nawracania. Badania potwierdzają, że niektóre rodzaje terapii, zmniejszają ryzyko nawrotów. Są to między innymi terapia schematów oraz trening mindfullness.
Jeśli chciałbyś/chciałabyś skomentować artykuł, możesz zrobić to na mojej stronie facebookowej (STREFA INTROSPEKCJI).
Przeczytaj także inne artykuły na ten temat (kliknij tutaj)