Co czuje osoba chora na depresję

Co czuje osoba chora  na depresję? Zaskakującym zjawiskiem jest fakt, że pomimo tak dużej zachorowalności na depresję w porównaniu z innymi zaburzeniami (np. lękowymi), tylko 10-15% chorych szuka pomocy specjalistycznej. Pojawia się pytanie, z jakiego powodu? Jedną z przyczyn może być fakt, że ludzie nie mają świadomości, że ich objawy świadczą o depresji.

Co czuje osoba chora na depresję: Brak motywacji.

Jedną z podstawowych trudności, na które skarżą się pacjenci z depresją jest obniżony nastrój. Osoba dotknięta depresją ocenia swoje życie negatywnie. Uważa je za niewartościowe, równie negatywnie ocenia swoja przeszłość. Doświadcza przygnębienia, apatii, nic ją nie cieszy. Zdarza się, że osoby takie rezygnują z małych, codziennych przyjemności lub hobby, ponieważ zakładają, że nie dadzą im one takiej satysfakcji jak dawniej. To sprawia, że pogrążają się w jeszcze większym “dołku”. Osoby dotknięte dużym obniżeniem nastroju, zaczynają uciekać od świata – alienują się, zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki, częściej niż inni nie idą do pracy, co sprawia, że stają się jeszcze mniej produktywne. W skrajnych stanach osoba chora na depresję potrafi zostać w łóżku zaniedbując wszystkie obowiązki, a nawet własną higienę. Wszystkie te sposoby “ucieczki” od złego nastroju powodują tak zwane błędne koło depresji – skutkiem tego nastrój dodatkowo się pogarsza.

 

Co czuje osoba chora na depresję: Fizjologia.

Problem z obniżoną motywacją dotyczy także funkcjonowania fizjologicznego. Osoby takie często doświadczają spowolnienia ruchowego. Poruszają się ospale, mówią wolniej niż zwykle, a w ich głosie można wyczuć apatię. Częstymi objawami depresji są także zmniejszony popęd płciowy, mały apetyt (co może doprowadzić do znacznej utraty wagi).

Osobnym objawem fizjologicznym są problemy ze snem. Mogą one przybierać inne formy, jednak najczęściej osoby z depresją budzą się wcześnie rano, z bardzo złym nastrojem.

 

Co czuje osoba chora na depresję: Myślenie.

Ważnym objawem depresji są problemy z funkcjonowaniem intelektualnym. Mają trudności z koncentracją, myśleniem, a w zamian za to rozmyślają “w kółko” o przeszłych wydarzeniach. Taki przeżuwanie myśli nazywa się “ruminowaniem”. Częstą konsekwencją ruminowania jest między innymi jeszcze niższy nastrój, problemy ze snem, chroniczne zmęczenie. Czasami ruminacje prowadzą do obwiniania siebie, poczucia gorszości i, zamiast dawać energię do naprawiania życia, odbierają ją. Osoby z depresją zwykle oceniają także siebie jako niewartościowe i słabe.

co czuje osoba z depresją
co czuje osoba z depresją

Co czuje osoba chora na depresję: Brak nadziei.

Bardzo istotnym mechanizmem w depresji jest negatywna ocena przyszłości. Osoba taka często czuje, że nie ma dla niej nadziei, że jej życie się nie zmieni. To samo dotyczy postrzegania objawów, często pojawia się błędne przekonanie, że będą trwałe i nieodwracalne. Depresja, nawet nieleczona, po jakimś czasie sama minie – terapia i leki przeciwdepresyjne mogą znacznie przyspieszyć ten proces, złagodzić objawy, ale przede wszystkim pomagają zmniejszyć ryzyko nawrotów.

Oprócz powyższych objawów, często pojawiają się także:
-drażliwość, a nawet agresja
-poczucie krzywdy (np. że nikt jej nie rozumie)
-lęki różnego rodzaju

 

Co czuje osoba chora na depresję: Brak sensu życia.

Duży odsetek ludzi dotkniętych depresją, doświadcza myśli o śmierci i myśli samobójczych. Chciałyby zasnąć i już się nie obudzić. W takich sytuacjach szczególnie warto szukać profesjonalnej pomocy.

Jeśli masz ochotę skomentować artykuł mozesz to zrobić na mojej stronie facebookowej (kliknij tutaj)

Możesz również przeczytać inne artykuły na temat depresji na mojej  stronie (kliknij tutaj)

Ten artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny i na jego podstawie nie można postawić diagnozy osobie bliskiej, a tym bardziej sobie. Jedyną osobą uprawnioną i kompetentną do postawienia takiego rozpoznania jest lekarz, najlepiej specjalista psychiatra. W toku diagnozy należy wykluczyć wiele innych rozpoznań, co jest procesem bardzo trudnym i wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli uważasz, że Ciebie dotyczy taki problem – szukaj profesjonalnej pomocy.

 

ŹRÓDŁA:
1. Koszewska, I., Habrat-Pragłowska, E., (2007) O depresji. O manii. O nawracających zaburzeniach nastroju., Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
2. Segal, Z.V., Williams, M. G., Teasdale, J. D. (2009), Terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Nowa koncepcja profilaktyki nastrojów. Kraków, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
3. Padesky, C. A., Greenberger, D., (2004), Umysł ponad nastrojem. Podrecznik terapeuty. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.