Psychoterapia on-line. Dla kogo jest odpowiednia taka forma terapii.

Psychoterapia on-line. Piszę ten post w momencie, gdy jesteśmy wszyscy zamknięci w domach z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa. Dotychczas pracowałem zdalnie wyłacznie w sytuacjach, kiedy odbywanie „tradycyjnej psychoterapii” było dla moich klientów bardzo utrudnione. Obecnie, wszystko się zmieniło. Postanowiłem napisać tu artykuł, aby przybliżyć ten temat.

Psychoterapia on-line: co to takiego?

Psychoterapia on-line to forma terapii, która ma liczne wady w porównaniu ze standardową psychoterpią. Same sesje się nie różnią, ale proces terapeutyczny odbywa się przez komunikator internetowy lub przed telefon. Dotychczas pracowałem w ten sposób prawie wyłącznie z ludźmi z zagranicy: często ludzie mieszkający w Wielkiej Brytanii, USA, Austarlii, czy Japonii mierzą się z licznymi problemami, które utrudniają znalezienie psychoterapeuty na miejscu. Ceny psychoterapii są znacznie wyższe niż w Polsce, nie zawsze łatwo jest znaleźć polskojęzycznego terapeutę, są różnice kulturowe, które powodują, że dana osoba szuka polskiego terapeuty. Inną sytuacją, z którą się spotkałem jest praca z osobą niepełnosprawną – trudności z poruszaniem się czasami są tak zaawansowane, że nie jest możliwe dotarcie do gabinetu. Trzecią sytuacją był fakt, że klient przeprowadził się w trakcie terapii do innego miasta, i chciał kontynuować terapię u mnie. Psychoterapia zdalna staje się wtedy kompromisem, który warto wziąć pod uwagę.

Psychoterapia-online
Psychoterapia on-line

Psychoterapia on-line: plusy i minusy.

Psychoterapia zdalna ma liczne wady w porównaniu z psychoterapią na żywo.
-Kontakt jest bardzo ograniczony w porównaniu ze spotkaniem twarzą w twarz. Nie widać mowy ciała, gestykulacji, co znacznie utrudnia rezonowanie z emocjami klienta.
-Zdarzają się zakłócenia w sieci lub serwerze podczas trwania sesji. Klient musi mieć na uwadze te przeszkody i jest to naturalna konsekwencja tego typu kontaktu.
-Obecność terapeuty na żywo daje klientom większe poczucie bezpieczeństwa w relacji. Psychoterapia on-line to dla nich nowe i obce doświadczenie.
-Psychoterapia on-line nie nadaje się do niektórych rodzajów problemów, czy zaburzeń (o tym na końcu).
-W pscychoterapii według wielu podejść, z czym zdecydowanie się zgadzam, ważnym elementem leczącym jest relacja terapeutyczna. Psychoterapia on-line zubaża ten proces

Zalety (choć jest ich zdecydowanie mniej, na pewno należy tu wymienić):
-Jest to forma, która umożliwia psychoterapię w sutuacji, kiedy nie ma dostępności spotkania się na żywo.
-Oszczędność czasu.
-Mozliwosć kontynuowania terapii, po przeprowadzce, podczas przeziębienia, czy na wyjeździe służbowym.

 

Psychoterapia on-line: koronawirus.

Obecna sytuacja (pandemia koronawirusa) zmusza nas wszystkich do ograniczenia bezpośredniego kontaktu. Psychoterapia on-line staje się w takiej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem. W momencie, gdy to piszę (16.04.2020), jestem kierownikiem Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Poradni Leczenia Uzależnień w NZOZ Legionowo (kliknij tutaj). W ramach NFZ prowadzimy rónież sesje przez telefon i planujemy wprowadzić w obydwu poradniech sesje on-line. Pomimo niedogodności, to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ wydaje się, że w służbie zdrowia zagrożenie zarażenia się koronawirusem jest znacznie większe.

 

Psychoterapia on-line: czy dla wszystkich?

Psychoteraia on-line nie nadaje się w równym stopniu do pracy ze wszystkimi problemami, czy zaburzeniami. Zdecydowanie w bardzo ostrych stanach depresyjnych, uzależnieniach, anoreksji, myślach i skłonnościach samobójczych i wielu innych taki rodzaj pracy jest niezwykle utrudniony. Wtedy poza wyjątkowymi sytuacjami, jak pandemia koronawirusa, moim zdaniem sesje nie powinny odbywać się zdalnie. Jestem jednak przekonany, że w czasie zagrożenie epidemiologicznego nikt nie powinien zostać bez pomocy, jeśli jej potrzebuje – ważne natomiast jest założenie, że kiedy kwarantanna minie, czasami dla dobra klienta konieczne będzie kontynuowanie terapii w gabinecie.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy psychoterapia on-line jest dla Ciebie, zadzwoń do mnie. Wyjaśnimy tą sprawę wspólnie.


Kontakt (kliknij tutaj)