Depresja – czym jest, jak się objawia?

Depresja – czym jest?

Depresja to stan obniżonego nastroju, utrzymujący się co najmniej przez dwa tygodnie. Wśród objawów depresji mogą być apatia, spadek energii, brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań.

smutny dziadekCzłowiek nie czerpie radości z codziennych czynności, które dotychczas przynosiły mu zadowolenie.
Przestają go także cieszyć relacje społeczne. Depresja może także powodować problemy ze snem, apetytem lub spadek libido. Dodatkowymi objawami mogą być gorsza koncentracja, spowolnienie lub podniecenie ruchowe, ciągłe poczucie zmęczenia.

Czasami depresji towarzyszą myśli rezygnacyjne i samobójcze. Jeśli tak się dzieje, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Objawy depresji mogą występować w różnym nasileniu, niezbędne jest także wykluczenie innych czynników, które mogą powodować objawy podobne do depresji (niektóre choroby, uzależnienia, itd.) i dlatego konieczna jest diagnoza u lekarza psychiatry.

Najlepsze wyniki w leczeniu depresji daje terapia połączona z farmakologią.

depresja smutek
Depresja może dotyczyć każdego

Leczenie depresji w terapii poznawczo behawioralnej polega na analizie i dyskusji z negatywnymi przekonaniami i myślami dotyczącymi siebie, świata i przyszłości.
Depresja jest zaburzeniem z tendencją do nawracania. Badania potwierdzają, że niektóre rodzaje terapii, zmniejszają ryzyko nawrotów. Są to między innymi terapia schematów oraz trening mindfullness.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś skomentować artykuł, możesz zrobić to na mojej stronie facebookowej (STREFA INTROSPEKCJI).

 

Przeczytaj także inne artykuły na ten temat (kliknij tutaj)

 

Ten artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny i na jego podstawie nie można postawić diagnozy osobie bliskiej, a tym bardziej sobie. Jedyną osobą uprawnioną i kompetentną do postawienia takiego rozpoznania jest lekarz, najlepiej specjalista psychiatra. W toku diagnozy należy wykluczyć wiele innych rozpoznań, co jest procesem bardzo trudnym i wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli uważasz, że Ciebie dotyczy taki problem – szukaj profesjonalnej pomocy.