Uzależnienie od alkoholu – objawy alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu

Często słyszy się, że osoba uzależniona od alkoholu (alkoholik) to człowiek całkowicie zdegradowany z powodu picia, który nie jest w stanie funkcjonować normalnie w żadnej sferze życia, wyczekuje „na okazję” w bramie, stracił wszystko i nigdy nie potrafi się oprzeć pokusie alkoholu.

AlkoholizmOczywiście tak skrajne funkcjonowanie pozostawia mało wątpliwości, jednak uzależnienie od alkoholu zwykle rozpoczyna się o wiele wcześniej. Wiele osób od dawna uzależnionych nadal nie ma większych konsekwencji zdrowotnych, zawodowych, czy rodzinnych.

Zespół uzależnienia od alkoholu rozpoznaje się w oparciu o kryteria diagnostyczne zawarte w klasyfikacji chorób ICD-10 (amerykańska klasyfikacja to DSM IV), według której, w ciągu ostatniego roku powinny wystąpić co najmniej trzy z sześciu poniższych objawów.

 

Objawy alkoholizmu:

Uzależnienie od alkoholu– Silne pragnienie lub przymus zażycia substancji – tzw. głód alkoholowy.
– Występowanie zespołu odstawiennego (AZA – Alkoholowy Zespół Abstynencyjny) – czyli nieprzyjemnej reakcji organizmu na brak alkoholu lub dalsze picie alkoholu w celu złagodzenia nieprzyjemnych następstw, tzw. Klinowanie.
– Występowanie zwiększonej tolerancji na alkohol – potrzeby wypijania coraz większej ilości alkoholu w celu osiągnięcia pożądanego efektu, np. Rozluźnienia.
– Upośledzenie kontroli związanej z zażywaniem substancji – trudności w zakresie powstrzymania się od wypicia, zaprzestania picia w odpowiednim momencie.
– Postępujące zaniedbywanie alternatywnych przyjemności i zainteresowań z powodu zażywania substancji. Picie, zdobywanie środków na picie lub planowanie picia zabiera tak dużo czasu czy energii, że dana osoba rezygnuje z dawnych zainteresowań, sportów, relacji z innymi lub innych przyjemnych aktywności.
– Zażywanie substancji pomimo szkód spowodowanych piciem.  Są to przede wszystkim konsekwencje zdrowotne (choroby, np. problemy z ciśnieniem, ale także różne urazy spowodowane zachowaniem pod wpływem alkoholu czy doznane krzywdy), rodzinne, prawne (utrata prawo jazdy), finansowe (zgubione pieniądze), społeczne, zawodowe i inne.

Picie alkoholu może sprawiać problemy
Picie alkoholu może sprawiać problemy

Na podstawie powyższych danych można zauważyć, że ilość i częstotliwość wypijanego alkoholu nie jest wyznacznikiem uzależnienia. Coraz częściej na terapię przychodzą osoby, które nie wypijają ogromnych ilości alkoholu lecz na przykład dwa – trzy piwa dziennie. Jednak picie alkoholu znacznie upośledza ich funkcjonowanie w wielu sferach (rodzinna, zawodowa, itp). Z drugiej strony pomocy szukają osoby, które piją raz na tydzień (picie weekendowe) lub rzadziej. Tracą przy tym kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu, „piją na umór”, lub nie panują nad swoim zachowaniem (wdają się w bójki, niebezpieczne sytuacje, przypadkowe relacje).

Jeśli interesuje cię grupowa terapia uzależnień (kliknij tutaj)

Warto wspomnieć, że diagnozę uzależnienia może postawić wyłącznie lekarz lub certyfikowany specjalista terapii uzależnień. Specjalista powinien ocenić, czy dana osoba tylko nadużywa alkoholu, (to znaczy pije ryzykownie, lub szkodliwie), czy zdradza cechy uzależnienia i w zależności od diagnozy zaproponować pomoc.