Definicja hazardu. Co to są gry hazardowe?

Definicja hazardu

Jaka jest definicja hazardu. Po czym odróżnić gry hazardowe od zwykłych gier? Tutaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Słowo „hazard” wywodzi się z języka arabskiego i oznacza w nim „kostka” (od gry w kości). W języku angielskim oprócz określenia gier hazardowych słowo „hazard” oznacza „niebezpieczeństwo, ryzyko” (1).

Hazard jest rodzajem gry, gdzie wygrana zależy od szczęścia, a stawką są pieniądze lub inne dobra, które można stracić.

Definicja hazardu: Automaty do gier
Definicja hazardu: Automaty do gier

Wśród różnych form hazardu wymienić można:

  • – Grę w kasynie
  • – Grę na automatach (np., jednoręki bandyta)
  • – Obstawianie wyników meczów i gier sportowych
  • – Obstawianie w grach w karty (lub innych grach)
  • – Losy na loterii
  • – Kupony do zdrapywania
  • – Grę w kości
  • – Loterie pieniężne, fantowe, gry liczbowe

Odmian gier hazardowych jest wiele, jednak podstawą jest obstawianie jakiś dóbr, które można pomnożyć lub stracić.

Do takiej definicji hazardu pasuje także granie na giełdzie i dla niektórych ludzi bez wątpienia giełda może stać się hazardem. Granie na giełdzie wymaga rozumienia mechanizmów, które nią rządzą, aby zmniejszyć do minimum czynnik przypadkowości. Niektórzy specjaliści zaliczają granie na giełdzie do gier hazardowych (1).

 

Definicja hazardu: Czy granie w tego rodzaju gry jest niebezpieczne?

Każda z tych form i wiele innych wiążą się z hazardem i mogą uzależniać, ale tak jak wszystkie inne formy rozrywki hazard w umiarze nie musi prowadzić do niczego złego. Problemem staje się, gdy zagraża stabilności finansowej danej osoby lub jeśli dana osoba używa go do innych celów niż gra towarzyska, np. do zarabiania pieniędzy.

Definicja hazardu: Poker - obstawianie w grach w karty
Definicja hazardu: Poker – obstawianie w grach w karty

Innymi problemami spowodowanymi uprawianiem hazardu są kłopoty w domu – mogą to być częste konflikty, oddalenie emocjonalne lub brak zaufania, a w ostateczności także groźba rozpadu rodziny, czy odejścia partnera. Hazard, podobnie jak inne uzależnienia, przynosi szkodę członkom rodziny. Oprócz wspomnianych konfliktów i kłopotów rodzinnych rodzi on groźbę współuzależnienia wśród członków rodziny.
Inną sferą, w której przeszkadza hazard jest kariera. Jeśli granie utrudnia funkcjonowanie w szkole lub w pracy. Granie czasami także szkodzi reputacji danej osoby, co z kolei przekłada się na funkcjonowanie w każdej ze sfer wymienionych powyżej.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej o objawach hazardu kliknij tutaj

Jeśli chciał(a)byś zajrzeć na mojego fanpage na facebooku lub skomentować ten wpis kliknij tutaj

Warto wspomnieć, że diagnozę może postawić wyłącznie lekarz (w przypadku uzależnień także certyfikowany specjalista terapii uzależnień). Specjalista powinien ocenić, czy objawy pacjenta spełniają kryteria zaburzeń psychicznych, wykluczając inne diagnozy, które mogą dać podobne efekty. Zdarza się, że dany objaw ma różne źródła (np. obniżenie nastroju może zdarzyć się nie tylko w depresji, ale także w wielu chorobach, jak choćby w chorobie Hashimoto, czy boleriozie, jako efekt uboczny różnych leków, w uzależnieniach, itd.)
Definicja hazardu: uzależnienie od wygranej
Definicja hazardu: uzależnienie od wygranej

TEN ARTYKUŁ MA WYŁĄCZNIE CHARAKTER EDUKACYJNY.

JEŚLI PODEJRZEWASZ, ŻE TEN PROBLEM MOŻE DOTYCZYĆ CIEBIE – ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ. POMOGĘ CI OCENIĆ JEGO SKALĘ I ZAPROPONUJĘ POMOC.

Jeśli chcesz poczytać więcej o hazardzie z dobrego źródła kliknij tutaj – na tej stronie są materiały w różnych językach.

ŹRÓDŁA:

1- Praca zbiorowa. Problem gambling: the issues, the options. Problem Gambling: Institute of Ontario. Centre of Addiction and Mental Health.