Napady paniki – objawy i diagnoza zaburzenia

Napady paniki to dosyć powszechne zaburzenie. Lęk zazwyczaj pojawia się szybko lub nieoczekiwanie i rośnie często do takiego stopnia, że osoba nią dotknięta może obawiać się utraty zmysłów lub nawet śmierci. Napady paniki mogą pojawiać się nawet kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, co prowadzi do znacznej dezorganizacji życia.

 

Napady paniki w literaturze bywają różnie nazywane. Czasami zdarza się nazwa zespól lęku napadowego, napad lęki, atak paniki,nerwica lękowa, itp.

 

Napady paniki: objawy

Zaburzenia charakteryzuje się nagłym pojawieniem się lęku, któremu towarzyszą co najmniej cztery z poniższych objawów:

-drżenie
-palpitacje serca
-bóle w klatce piersiowej
-duszność
-uczucie braku tchu, uścisk w klatce piersiowej
-uczucie dławienia lub “guli w gardle”
-przyśpieszony oddech
-suchość w jamie ustnej
-pocenie się
-uderzenia gorąca i/lub zimna na przemian
-zawroty głowy
-derealizacja (poczucie nierealności otoczenia)
-depersonalizacja (poczucie nierealności, obcości wobec samego siebie, „jak gdybym nie był samym sobą”, „jak gdyby nie dotyczyło mnie to, co czuję”)
-uczucie drętwienia lub mrowienia w różnych częściach ciała, tzw. parestezje
-nudności

Napady paniki: dodatkowe kryteria

Napady paniki to zaburzenie, któremu towarzyszy bardzo często lęk przed nagłą śmiercią (np.:uduszeniem, zawałem, udarem) lub utratą kontroli (chorobą psychicznych, utratą zmysłów, niekontrolowaną ucieczką)

Aby zdiagnozować napady paniki należy wykluczyć inne czynniki, np. zatrucie kofeiną, inne zaburzenia psychiczne, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, itd. Z tego powodu warto zgłosić się do psychiatry, który przed postawieniem diagnozy przeprowadzi dokładny wywiad i zleci odpowiednie badania.

W niektórych przypadkach napadom paniki towarzyszy mniej objawów i wtedy określa się je jako “napady o ograniczonych objawach” (limited symptom attacks). Najczęściej jednak napady paniki charakteryzują się większą ilością objawów.

Napady paniki może się pojawić:
-Spontanicznie – pojawiają się nieoczekiwanie, np. nocą
-Sytuacyjnie – pojawiają się w określonych sytuacjach takich jak przejazd windą, duszne pomieszczenia, środki komunikacji miejskiej. Takie napady mają charakter agorafobiczny (agorafobia to lęk przed sytuacją, z której ucieczka lub otrzymanie pomocy może wydawać się trudne lub kłopotliwe), a osoba dotknięta napadami paniki ma tendencję do unikania tych sytuacji.

Częstym zjawiskiem występującym w zaburzeniu z napadami paniki jest tzw. Lęk antycypacyjny – lęk przed wystąpieniem napadu paniki, który dodatkowo potęguje cierpienie pacjenta i który szerzej opiszę w innym wpisie.

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę (kliknij tutaj)

Tutaj masz bardzo dobry film na YT zrobiony przez lekarza psychiatrę, który dodatkowo rozszerza ten temat.

 

 

Ten artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny i na jego podstawie nie można postawić diagnozy osobie bliskiej, a tym bardziej sobie. Jedyną osobą uprawnioną i kompetentną do postawienia takiego rozpoznania jest lekarz, najlepiej specjalista psychiatra. W toku diagnozy należy wykluczyć wiele innych rozpoznań, co jest procesem bardzo trudnym i wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli uważasz, że Ciebie dotyczy taki problem – szukaj profesjonalnej pomocy.

Źródła:

  1. Wells, A. (2010), Terapia poznawcza zaburzeń lękowych. Praktyczny podręcznik i przewodnik po teorii., Kraków, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  2. Carson, R. C., Butcher, J. N., Mineka, S., (2002), Psychologia zaburzeń. Tom1, Gdańsk, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.